Co szósty Polak mieszka obecnie w wynajmowanym mieszkaniu. Udział najemców w rynku mieszkaniowym rośnie, szczególnie w miastach wojewódzkich, gdzie mieszkańcy są bardziej mobilni, a o zakup lokalu jest dużo ciężej. W odpowiedzi na tę tendencję Fundacja Rynku Najmu powołuje radę ekspertów, która stanie na straży budowy standardów i profesjonalizacji najmu w Polsce.

Do rady programowej Fundacji Rynku Najmu, powołanej z dniem 14 grudnia 2021 r., należą eksperci i ekspertki, których aktywność zawodowa jest nierozerwalnie związana z mieszkalnictwem i najem. Są wśród nich: Adam Czerniak, Joanna Erbel, Katarzyna Kuniewicz, Mikołaj Lewicki, Hanna Milewska-Wilk i Agata Twardoch. Rada stawia sobie za cel promowanie przejrzystych standardów funkcjonowania najmu, jak też wspomaganie jakościowego rozwoju tego sektora rynku mieszkaniowego.

Dyskusja o mieszkalnictwie w Polsce jest nadal znikoma. Dla większości osób jednak jasne jest, że to kwestia kluczowa z punktu widzenia gospodarki kraju. Jednocześnie przez minione dekady decydenci żyli w fałszywym przekonaniu, że wolny rynek samoistnie rozwiąże wszystkie problemy. Tak się jednak nie stało. Sytuację dodatkowo zmienia wchodzące na rynek młode pokolenie, które nie tylko chętniej wynajmuje, ale też myśląc o własności nie chce kredytować się na dekady. Wszystko to sprawia, że rozwój rynku najmu jest naturalną odpowiedzią na zaistniałą sytuację. Wymaga jednak szerokiej dyskusji nad jakością i standardem, którego mają prawo oczekiwać polscy najemcy – mówi Przemysław Chimczak-Bratkowski, prezes Fundacji Rynku Najmu.

Deklaratywne badania wskazują, że wynajem będzie dotyczyć nawet 59% nowopowstających lokali. A jest o czym mówić, ponieważ według nowych danych GUS w 2021 roku rozpoczęto budowę prawe 239 tysięcy mieszkań. Jest to aż 28% więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. W obliczu obserwowanej tendencji tym bardziej konieczna jest profesjonalizacja relacji pomiędzy najemcą a wynajmującym. Wierzymy, że powinna być ona oparta nie tylko na edukacji, ale też zrozumieniu i poszanowaniu interesów obu stron.

Chociaż Polacy najczęściej deklarują chęć posiadania domów i mieszkań na własność, i wolą je kupować niż wynajmować, warto pamiętać, że obecna sytuacja pandemiczna może równie dobrze odwrócić ten trend. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w ujęciu czysto ekonomicznym z powodu COVID-19 co trzecia osoba straciła część swoich zarobków, a co dwudziesta została całkowicie pozbawiona jakichkolwiek dochodów – piszą naukowcy na czele z prof. Markiem Bryxem ze Szkoły Głównej Handlowej w artykule Buying vs. Renting a Home in View of Young Adults in Poland. Wszystkie te czynniki wpłyną znacząco na skalę rynku najmu w Polsce i już dzisiaj powinny być odpowiednio zaadresowane.

Fundacja Rynku Najmu ma szanse stać się przestrzenią, w której mogą się spotkać zarówno perspektywy indywidualnych osób, przedstawicieli sektora publicznego, jak i biznesu. Bardzo takiego miejsca potrzebujemy, aby rozwijać dyskusję o roli najmu w Polsce – komentuje Joanna Erbel, członkini rady Fundacji Rynku Najmu oraz autorka książki Poza własnością. W imię udanej polityki mieszkaniowej.

 

rada fundacji rynku najmu

Członkowie rady programowej Fundacji Rynku Najmu

Adam Czerniak

Doktor nauk ekonomicznych, dyrektor ds. badań i główny ekonomista w centrum analitycznym Polityka Insight. Kierownik Zakładu Ekonomii Instytucjonalnej i Politycznej SGH. Do 2012 r. ekonomista bankowy, wcześniej współpracownik Banku Światowego oraz Fundacji FOR. Autor publikacji naukowych z zakresu socjologii ekonomicznej, ekonomii instytucjonalnej i rynku nieruchomości. Polski reprezentant w radzie European Master in Official Statistics działającej przy Eurostacie w kadencji 2021-2023.

Joanna Erbel

Socjolożka, działaczka miejska, założycielka i prezeska Fundacji Blisko. Członkini Zarządu PLZ Spółdzielni, liderka klubu samorządowego CoopTech Hub. Pracowała jako Dyrektorka Biura Innowacji w spółce PFR Nieruchomości odpowiedzialnej za wdrażanie programu Mieszkanie Plus. Koordynowała prace nad Polityką mieszkaniową i Programem Mieszkania2030 dla m.st. Warszawy. Autorka książki Poza własnością. W imię udanej polityki mieszkaniowej.

Katarzyna Kuniewicz

Ekonomistka, odpowiada za organizację i koordynowanie prac związanych z badaniem preferencji nabywców mieszkań w Obido (Grupa OLX). Przez 8 lat kierowała zespołem badań rynku mieszkaniowego w REAS a następnie JLL. Absolwentka Instytutu Ekonomii KUL i wieloletnia pracownica naukowa w Katedrze Finansów Publicznych tego Instytutu. Członkini zespołu przygotowującego w Ministerstwie Finansów w latach 2006-2007 nową Ustawy o finansach publicznych.

Mikołaj Lewicki

Dr habilitowany, socjolog, adiunkt na Wydziale Socjologii, Uniwersytetu Warszawskiego, związany z Instytutem Studiów Zaawansowanych w Warszawie. Jego główne zainteresowania to socjologia gospodarcza oraz socjologia kultury. Bada mechanizmy rozwoju społeczno-gospodarczego, opartego na tzw. poszerzonym polu kultury, kredyty hipoteczne i życie z hipoteką, a szerzej – rynek mieszkaniowy oraz procesy urbanizacyjne w Warszawie. Autor monografii „Społeczne życie hipoteki”.

Hanna Milewska-Wilk

Specjalistka ds. mieszkalnictwa w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów, analityczka rynku najmu. Członkini Rady Programowej Habitat for Humanity Polska. Przez lata reprezentowała Stowarzyszenie Mieszkanicznik w projektach, komitetach oraz konsultacjach aktów prawnych. Mediatorka, zarządczyni nieruchomości. Pracująca naukowo socjolożka i filololożka, ze szczególnym zainteresowaniem spółdzielniami mieszkaniowymi.

Agata Twardoch

Architektka i urbanistka, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, członkini TUP i Affordable Housing Forum. Współprowadzi pracownię projektową 44STO. Zajmuje się dostępnym budownictwem mieszkaniowym i alternatywnymi formami zamieszkania. Prowadzi badania naukowe, otwarte wykłady popularyzatorskie i warsztaty projektowe. Pisze do czasopism branżowych. Projektuje przestrzenie publiczne, architekturę i wnętrza.

Miranda Zarzycka

Author Miranda Zarzycka

More posts by Miranda Zarzycka